Bryn Byggklima har kjøpt Aeris og bygger samtidig opp ettermarkedet lokalt. Avdelingen teller nå sju medarbeidere, dekker hele fylket og skal vokse videre.
Bryn kjøper Aeris
Aeris ble etablert i 2006 og har fire medarbeidere, med Oddbjørn Sandvik som daglig leder. Selskapet driver primært med prosjekter og har hatt tyngdepunktet sitt i Nord- og Vest-Telemark. Bryns egen avdeling har jobbet mest rundt Porsgrunn og Skien. Sammen dekker vi nå hele fylket.
Oppkjøpet gir Bryn mer kapasitet på prosjektsiden og flere erfarne fagfolk i regionen. Oddbjørn Sandvik og Dag-Erik Kristoffersen, som leder Bryns avdeling i Telemark, kjenner hverandre godt fra før.
– Oddbjørn og jeg kjenner hverandre godt fra før, og Aeris har et solid fotfeste i Nord- og Vest-Telemark, der vi selv har vært lite til stede. Sammen dekker vi hele fylket, og vi får kapasitet til å ta større oppdrag.
Dag-Erik Kristoffersen, leder for prosjekt og ettermarked Bryn Byggklima Telemark
– Vi har bygget opp Aeris i over 20 år, og har hatt et godt inntrykk av Bryn i bransjen hele veien. Nå blir vi en del av et større fagmiljø med bredere kompetanse og flere ressurser. Det gir mer å spille på i prosjektene, og en tryggere ramme både for folkene våre og for kundene.
Oddbjørn Sandvik, daglig leder i Aeris
Bygger videre på et godt fundament
Bryn Byggklima ble etablert i 1985 og har gjennom mange år bygget opp omfattende virksomhet innen både entreprise og ettermarked. Da vi etablerte egen avdeling i Telemark i 2024, var første steg å utvikle prosjektmarkedet. Kunder i regionen har siden blitt fulgt opp fra ettermarkedsmiljøet i Vestfold.
Nå skjer to ting samtidig. Oppkjøpet styrker oss på prosjekt, og ettermarkedet bygges opp med egne ressurser lokalt.
– Vi har brukt de første årene til å bygge opp prosjektvirksomheten og bli enda bedre kjent med markedet i Telemark. Nå styrker vi oss på to fronter samtidig. Vi får flere dyktige folk inn gjennom Aeris, og vi bygger opp ettermarkedet lokalt.
Dag-Erik Kristoffersen, leder for prosjekt og ettermarked Bryn Byggklima Telemark
Prosjekt og ettermarked i samme avdeling
Et ventilasjonsanlegg er prosjektert og tilpasset byggets behov ved overlevering. Endret bruk, ombygginger og nye behov kan gjøre det nødvendig å justere og optimalisere anlegget for å sikre et godt inneklima og energieffektiv drift. Mye av ettermarkedsarbeidet handler om nettopp det: å optimalisere anlegg som allerede står der, slik at de gir bedre luft med lavere energibruk.
Det er den samme fagkunnskapen som ligger til grunn i prosjekt og ettermarked, brukt på to tidspunkter i byggets liv. Samspillet gir verdi begge veier. Erfaringer fra service og drift tas med inn i nye prosjekter, og kompetansen fra prosjektmiljøet er nyttig når eksisterende anlegg skal utvikles videre. Med begge fagområdene i samme avdeling blir veien kortere mellom kunden, teknikeren og den som har ansvaret for oppfølgingen.
Hva ettermarked betyr i praksis
Ettermarked er samlebetegnelsen for tjenestene som følger de tekniske installasjonene etter at bygget er tatt i bruk. Hos Bryn omfatter det planlagt service og vedlikehold, feilsøking og optimalisering, og rehabilitering, ombygging og tilpasning av eksisterende anlegg.
Utført arbeid dokumenteres i servicerapporter som gir oversikt over anleggets tilstand, eventuelle avvik, anbefalte tiltak og muligheter for forbedring. Med fast kontaktperson og kontinuitet i bemanningen får fagfolkene god kjennskap til både anlegget og kundens driftsorganisasjon.
Vi ønsker å være en faglig og praktisk samarbeidspartner for kundene. Det handler om å forstå bygget, behovene og hverdagen til dem som drifter anleggene, og om å finne gode løsninger sammen.
Dag-Erik Kristoffersen
Et fagmiljø med rom for flere
Med Aeris på laget teller avdelingen sju medarbeidere. Vi søker i tillegg en serviceingeniør og serviceteknikere, slik at Telemark blir et miljø på ni til ti personer.
Ambisjonen er en avdeling der prosjekt- og ettermarkedsmedarbeidere lærer av hverandre, deler erfaringer og henter inn resten av Bryn-organisasjonen når oppgavene krever det. Målet er et fagmiljø som kan følge kundene gjennom hele byggets levetid, enten behovet gjelder nye prosjekter, service, rehabilitering eller teknisk oppfølging.
En langsiktig satsing
Utviklingen i Telemark skjer stein for stein. Prosjektvirksomheten styrkes gjennom oppkjøpet, ettermarkedet får en tydeligere lokal forankring, og avdelingen vokser. Dag-Erik Kristoffersen har ansvar for begge forretningsområdene og leder den videre utviklingen.
Et av det mest omfattende prosjektene Aeris AS har deltatt i, er utbyggingen av Klosterøya Tømmerkaia i Skien. Siden 2016 har selskapet hatt ansvar for prosjektering og gjennomføring av alle ventilasjonsarbeidene i den nye bydelen, som omfatter boliger, kontorer, restauranter og utelivskonsepter.
Siden etableringen i Telemark 1. januar 2024 har Bryn Byggklima levert ventilasjonsprosjekter over store deler av fylket. Selskapet har gjennomført flere omfattende oppdrag i Herøya Industripark, senest ved Thor Medicals nye AlphaOne-anlegg for utvikling og produksjon av radiofarmaka til kreftbehandling. I tillegg spenner prosjektene fra hotell- og reiselivsanlegg som Kragerø Resort til industri- og energianlegg som Statkraft Vinje.
Kort om satsingen
Bryn Byggklima | Etablert i 1985 |
Telemark-avdelingen | Etablert i 2024 |
Oppkjøp | Aeris, etablert i 2006, fire medarbeidere |
Geografi | Hele Telemark, fra Porsgrunn og Skien til Nord- og Vest-Telemark |
Avdelingen i dag | Sju medarbeidere, skal vokse til ni eller ti |
Tjenester | Prosjekt og ettermarked: service, vedlikehold, feilsøking, optimalisering, rehabilitering og ombygging |
Ansvarlig | Dag-Erik Kristoffersen, leder for prosjekt og ettermarked i Telemark |


